Katar eski kralı Şeyh Hamed adına Türkçe-Arapça ve Arapça-Türkçe çeviriye toplam 1 milyon dolar ödül verilecek
23

Katar’ın önceki kralı Şeyh Hamed adına toplam 1 milyon dolar tutarında bir çeviri ödülü verileceği duyuruldu. Katar’ın başkenti Doha’da kurulan ödül “Şeyh Hamed Çeviri ve Uluslararası Anlayış Ödülü” adını taşıyor. Ödüle başvuracak yayınlanmış çeviri eserleri, son derece hassas ve objektif kriterler çerçevesinde çalışacak jüri tarafından değerlendirilecek.

Arapça’dan Türkçe’ye, TüRkçe’den Arapça’ya 

Çeviri ödülü Arapçadan İngilizceye Çeviri Ödülü, İngilizceden Arapçaya Çeviri Ödülü, Arapçadan İngilizce Dışındaki Diğer Dillere Çeviri Ödülü (2015 yılı için Arapçadan Türkçeye Çeviri), İngilizce Dışındaki Diğer Dillerden Arapçaya Çeviri Ödülü (2015 yılı için Türkçeden Arapçaya Çeviri) ve Başarı Ödülü olmak üzere beş kategoriden oluşuyor. “İngilizce Dışındaki Diğer Diller” kategorisinde 2015 yılı için Türkçe-Arapça ve Arapça-Türkçe çeviri eserler ödüllendirilecek.

Çeviriler sosyal ve insani bilimler alanında

Çeviri ödülünün beş kategoriden her biri için 200 bin dolar olmak üzere toplam 1 milyon dolar ödül dağıtılacak. Her bir kategori için tahsis edilen 200 bin dolar birinci, ikinci ve üçüncü eserler arasında paylaştırılacak. Buna göre birinci esere 100 bin, ikinciye 60 bin, üçüncüye ise 40 bin dolar ödül verilecek. Çeviri ödüllerine Arapçadan Türkçeye ve Türkçeden Arapçaya sosyal ve insani bilimler alanında son beş yılda yayınlanan çeviri eserleri başvurabilecek. Kaynak ve hedef dillere ait eserden üçer nüsha ödül kurulunun Sheikh Hamad Award for Translation and International Understanding P.O. Box 12231

Doha, Qatar adresine gönderilecek. Ödül için başvurular 20 Eylül tarihinde sona erecek.