PROF. DR. BEKİR KARLIĞA (Proje Müellifi)

JOHN MILIUS (Yürütücü Yapımcı)

Senarist, film yönetmeni ve yapımcısı olan John Milius (11 Nisan 1944 St. Louis – Missouri) Güney Kalifornia Üniversitesi’nde Sinema ve Televisyon bölümünde okurken 1967’de bir öğrenci filmi yarışmasına katılarak ilk filmi I’m So Bored ile birinciliği kazanmış ve film kariyerine bu vesileyle başlamıştır. Milius’un ortaklaşa yazdığı ve yönettiği filmler arasında Apocalypse Now (Kıyamet), The Hunt for Red OctoberBig WednesdayDillinger veThe Wind and the Lion gibi eserler bulunmaktadır.

1984 yılında yönettiği ve çok tartışılan Red Dawn filmi ise ABD’nin Sovyetler Birliği tarafından istilasını konu etmektedir. Yönettiği Conan the Barbarian ile döneminin başarılı gişe filmleri arasında yer almış ve o dönemde az tanılan aktör ve vücut geliştirmeci Arnold Schwarzenegger’i bir star haline getirmiştir. Milius aynı zamanda, Jaws filmindeki USS Indianapolis monologunu yazdı, Saving Pirate Ryan’ın açılış ve bitiş sahnelerindeki asker mezarlığı sahnelerini Spielberg’e tavsiye etti ve “Make my day” ve “Do you feel lucky?” gibi Dirty Harry filmindeki replikleri kaleme aldı.

Ayrıca, The Big Lebowski filmindeki Walter Sobchak karakteri (John Goodman) John Milius’dan esinlenerek yazılmıştır. Çok sayıda önemli filme ve senaryoya imza atan Milius’un yarattığı, yazdığı ve yapımcılığını üstlendiği Rome dizisi farklı dallarda birçok Emmy ödülü kazandı ve Altın Küre’ye aday gösterildi. Yayımlandığı 2006 – 2007 sezonunda HBO kanalının en başarılı yapımlarından biri oldu.

RICHARD BRADLEY (Yapımcı)

Richard Bradley iki kez Emmy ödülü kazanmış bir yönetmen olup, Lion Television’un kurucuları arasındadır ve yaratıcı önderliği altında tarih programları alanında dünyanın belli başlı yapım ekiplerini bir araya getirmiştir. Lion ekibi, tarih programlarının kalitesi ve kapsamı açısından uluslararası bir üne sahiptir. Geniş kapsamlı dramatizasyon, bilgisayar ürünü görüntüler (CGI), sunucu liderliğinde tarih programları ve arşiv gibi belli başlı bütün alanlarda faaliyet göstermiştir.

Lion özellikle dünya tarihi alanında çok güçlüdür ve Klasik Çağ, Çin, Mısır ve Roma tarihi, Rönesans ve Haçlı Seferleri ve evrim tarihi gibi apayrı konularda uluslararası başarı kazanan diziler gerçekleştirmiştir. Bradley bu alandaki belli başlı tüm yayıncılarla çalışmış olup, başarılı ve karmaşık yapımların gerçekleştirilmesinde yılların deneyimine sahiptir. Cambridge Üniversitesi’nde Tarih Bölümü’nden yüksek akademik başarıyla mezun olan Bradley, Tarih alanında Gladstone Ödülü’nü kazanmıştır. Bradley Lion Television’u kurmadan önce 12 yıl BBC’de çalışmıştır.

BILL LOCKE (Yapımcı)

Lion Television’un Tarih ve Özel Projeler Başkanıdır. Cambridge Üniversitesi’nde hukuk alanında eğitim alan Locke, kısa bir süre avukat olarak çalıştıktan sonra BBC’ye katılıp, aralarında öncü çocuk programı Blue Peterdahil olmak üzere çeşitli programlar üzerinde çalıştı ve BBC’nin arkeoloji programı Meet the Ancestors’un dizi yapımcısı olarak görev aldı.

Locke’un Lion Television’da gerçekleştirdiği programlar arasında African School,Chinese School ve en son olarak da, ekibin bütün bu yıl boyunca Şam’da çekimlerini gerçekleştirdiği Syrian School vardır. Tarih programları arasında da The Secrets of the Forbidden CityWeapons that Made Britain,Helen of Troy and From Ape to Man vardır.

BETTANY HUGHES (Ortak Yapımcı ve Uzman Danışman)

Bettany Hughes dünyanın belli başlı televizyon tarihçilerinden biridir. Oxford Üniversitesi’nden mezun olan Hughes’un çalışmaları İngiltere’de BBC ve C4, Amerika’da PBS, Discovery, History Channel ve National Geographic, Avustralya’da ABC ve Orta Doğu’da El Cezire dahil olmak üzere dünyanın dört bir tarafından yayınlanmıştır.

Hughes’un gerçekleştirdiği programlar arasında The MoorsThe SpartansAthens: the Truth about DemocracyHelen of TroyThe Minotaur’s Island ve The History of the Bible vardır. BBC Radyo’ya sık sık katkıda bulunan Hughes İngiltere’de Klasiklerin eğitimi alanındaki başlıca dernek olan JACT’ın da başkanıdır. King’s College’de Araştırma Görevlisi olan Hughes çok takdir toplayan Helen of Troy kitabının yazarıdır ve yakın zamanda Socrates kitabı yayınlanacaktır.

NIC YOUNG (Yönetmen)

Nic Young televizyonda tarih programları alanında çalışan en yetenekli yönetmenlerden biridir. From Ape to Man programının yazarı olarak bir Emmy sahibi olan Young, İletişim alanında saygın Ulusal Bilim Derneği’nin ödülünü de kazanmıştır.

Yönetmenliğini üstlendiği geniş kapsamlı tarih programları arasında The First Emperor: the Man who Made China (Discovery, TF1, C4), The Great Wall (Discovery, C4, France 5), South Africa Atlas(Discovery), Galileo, Kristallnacht ve Days that Shook the World dizisi için Christmas Truce (BBC, The History Channel) programının yanı sıra son zamanlarda BBC için gerçekleştirdiği Britain from Above ile C4 içinOn Tour with the Queen vardır. Young geniş kapsamlı projelerin ve karmaşık mekânlarda gerçekleştirilen çalışmaların üstesinden büyük bir ustalıkla gelmektedir.

JUSTIN POLLARD (Senarist)

Justin Pollard hem televizyon, hem de Hollywood ve uluslararası uzun metrajlı film alanında tarihçi, yazar ve tarih danışmanı olarak çalışmaktadır. Cambridge Üniversitesi’nde Arkeoloji ve Antropoloji Bölümü’nden mezun olan Pollard dokuz kitap yazmıştır; bunların arasında, büyük saygı gören Alexandria kitabı, History Today, BBC History Magazine ve Idler gibi dergiler için makaleler vardır.

Pollard ayrıca BBC’nin entelektüel panel tartışması IQ’nun yazarları arasındadır ve uzun metrajlı film alanında senaryo ve tarih konusunda danışmanlık sunar. Pollard’ın katkıda bulunduğu filmler arasında Shekhar Kapur’un ‘Elizabeth’, Joe Wright’ın ‘Atonement’, Tim Burton’ın ‘Alice in Wonderland’ ve Alejandro Amenabar’ın son filmi, Rachel Weisz’ın başrol oynadığı Agoravardır. Televizyonda drama alanında da Showtime/BBC dizisi The Tudors için tarih danışmanı olarak rol almaktadır.